Przeszukiwanie serwisów w Google Chrome

Jeśli Waszą domyślną przeglądarką jest Google Chrome, to mam trik który usprawni Wasze przeszukiwania ;)

Chrome jak większość produktów Google bardzo uważnie obserwuje to co robimy w sieci, na jakie serwisy wchodzimy, z czego korzystamy i co wyszukujemy. Jeśli szukamy filmów w serwisie YouTube, czy kursu akcji na stooqu.pl, Chrome wie i Chrome zapamięta.

Większość takich wyszukiwarek działa na zasadzie formularza z polem tekstowym i przyciskiem „szukaj”. Po wypełnieniu zostajemy przeniesieni na adres, który zawiera poszukiwaną frazę np. kiedy szukamy w serwisie YouTube, zostajemy oddelegowani na stronę:

http://www.youtube.com/results?search_query=szukana-fraza

Takie zachowanie Google Chrome wykorzystuje i zapisuje parametry wyszukiwarek w swoich „Custome Search Engines”. Jakie wyszukiwarki zebrała Twoja przeglądarka, możesz się łatwo przekonać wybierając [Tool]->[Options]-> zakładka [Basic] ->[Manage]. Pojawi się lista wszystkich wyszukiwarek które zapamiętał Chrome.

A teraz trik: Każda zapamiętana wyszukiwarka zawiera takie pole jak „keyword”, domyślnie ustawione na adres serwisu (opcja widoczna podczas edycji danej wyszukiwarki). Po wpisaniu tego słowa w pasku przeglądarki, a następnie wciśnięciu TAB, możemy podać frazę która ma zostać wyszukana przez zdefiniowaną pod tym słowem kluczowym wyszukiwarkę. Zdefinowałem sobie „yt” dla youtube.com, oraz „stq” dla stooq.pl. Teraz jeśli chce wyszukać film na YouTube, otwieram nową zakładkę wpisuję „yt TAB szukana-fraza” i zostaje przeniesiony na stronę wyszukiwania serwisu YouTube, kiedy wpisuje „stq TAB gpw” zostaje przeniesiony do kursów akacji GPW.

Mały, ale bardzo przydatny trik ;] Polecam.

PS. Jak dokładnie Chrome rozpoznaje te wyszukiwarki, nie wiem, szukałem, ale się nie dokopałem ;] Bardzo prawdopodobne, że korzysta tylko i wyłącznie ze standardu OpenSearch, którego idea polega na wyszukiwaniu właśnie przez adresy zawierające poszukiwaną frazę.

 • Pingback: Przeszukiwanie serwisów w Google Chrome - develway.pl()

 • Powyższa funkcjonalność została zaczerpnięta z Opery.

  Domyślnie opera posiada kilka zdefiniowanych silników wyszukiwania i skrótów:
  g – szukanie w google
  w – szukanie w Wikipedii

  definiowanie nowych jest banalnie łatwe. Będąc na stronie z polem wyszukiwania (np. youtube), klikamy na nie prawym przyciskiem myszy i wybieramy „utwórz wyszukiwarkę”. Podajemy słowo kluczowe np. „yt”. I już możemy wykonywać zapytania w stylu „yt Jackson”.

  jeżeli chodzi o ciekawostki związane z paskiem adresu, to da sie również podefiniować sprytne skróty. Dodając jakąkolwiek stronę do zakładek (Ctrl + D), oraz wybierając [Szczegóły] uzupełniamy pole „Krótka nazwa”, jakimś wyrazem, który od tej pory stanie się skrótem. Możemy dzięki temu otwierać potem konkretne strony/podstrony wpisując tylko w pasek adresu jedną lub kilka liter :)

  Ciekawe, czy to: http://www.youtube.com/watch?v=5hqSGGk1YTI
  też chrome i firefox zerżną od Opery? :)

 • Ostatnio przesiadłem się z Firefoxa i brakowało mi właśnie takiego szybkiego wyszukiwania. Myślałem, że takiej funkcjonalności nie ma, ale kiedyś właśnie też podczas wpisywania adresu YouTube’a pojawiła mi się podpowiedź, żeby przeszukać serwis. Ale o możliwości określenia słów kluczowych, to nie wiedziałem. Bardzo się przyda – dzięki:)

 • epitemeusz

  polecam rowniez ciekawa wtyczke do chrome ktora dziala na podobnej zasadzie/pozwala wyszukac zaznaczona tekstem fraze na paru serwisach z menu kontekstowego/- http://dge.ugu.pl/blog/index.php/post/3/ConSearch+1.3+dla+google+chrome