Rekrutacja do Microsoftu

Na mojego uczelnianego maila trafiła niedawno wiadomość o ostatnim etapie rekrutacji na Intership do siedziby Microsoft w Redmond. Dziekani wydziałów (techniczno) informatycznych najlepszych uczelni w Polsce do końca listopada mieli zgłosić dowolną ilość studentów na pierwszy etap rekrutacji. Moje dni na tej uczelni są już policzone, więc nie było sensu startować, ale przypomniało mi to moją dawną rekrutacje do Microsoftu.

Zanim jednak przedstawię Wam swoją historię, chciałbym polecić wszystkim wpis Jarosława Kowalskiego, który opisał swoją pomyślną rekrutację do Microsoftu oraz całą przeprowadzkę z rodziną do USA. Czytałem tę notkę milion razy, w marzeniach widząc tam siebie. Eh… ;] Portal developers.pl, na którym sam kiedyś pisałem, już nie istnieje, blog Jarka również, ale możemy cofnąć się w czasie przy pomocy web.archive.org i zobaczyć wersję zapamiętaną dnia 18/11/2007. Wpis Jarka opisujący rekrutację został stworzony 29/06/2006 i jest dostępny tutaj. Jarek nadal pracuje w Microsofcie, jego aktualny blog dostępny jest pod adresem jkowalski.com.

Wracając do mnie… :) Wszystko zaczęło się od Grupy .NET na moim wydziale. Pod koniec roku 2008 przewodniczący grupy wspomniał o możliwości pracy/praktyk w Microsofcie. Należało wybrać jedną osobę, której CV jako jedyne z wydziału trafi do polskiego oddziału Billa G – padło na mnie.

Pierwsze polskie „sito” polegało na zwykłym przeglądaniu CV. Osoby, których resume się spodobało, przepychani byli dalej – przepchnęli i mnie, widocznie się spodobało. Plotka głosi, że CV przeglądał Tomasz Kopacz. Ile w tym prawdy – nie wiadomo.

Drugie etap był już międzynarodowy. Na początku stycznia napisano do mnie maila z Londynu:

„My name is _____ and I work with the Microsoft European University recruitment program. We recently received your CV and would like to consider you for one of our technical positions in Europe or the USA.”

Należało odpowiedzieć na szereg pytań m.in.:

How and at what age did you first get interested in Computer Science?
When is the last time you coded in C/C++?
How do you test your code?
Describe your ideal job.

Pytanie nie były jak widać zawiłe i można było się domyślić, jakie odpowiedzi powinny się pojawić ;] Ten etap również przetrwałem.

Kilka dni później odezwała się do mnie ta sama osoba, która wcześniej napisała do mnie e-maila:

Hi Wojciech, I received the answers to your questions and would like to schedule a phone interview with you […] I should only need about 20 minutes of your time.

Umówiliśmy się na rozmowę 27 stycznia 2009 , o godzinie 12:30 GMT. Połączenie nie było zbyt dobre, przerywało się i musiałem prosić o powtórkę pytań, a pytano mnie o różne rzeczy…

Czemu wybrałem Microsoft?
Czym różni się C# od C++?
Co to jest garbage collector?

Miła Pani po drugiej stronie z pewnością nie była osobą techniczną, wyglądało na to, że miała po prostu zestaw gotowych pytań i odpowiedzi. Mój stres, drżący głos, kiepskie połączenie i prośby o powtórzenie pytania, angielski nie tak idealny, jak być powinien, spowodowały moją „klęskę” na tym etapie. Tego samego dnia dostałem maila:

Thank you for talking with us about opportunities at Microsoft […] In light of our current opportunities, we will be pursuing other candidates whose background and abilities more closely match our needs at this time.

No cóż, byłbym w czepku urodzony, gdybym dostał się do swojej wymarzonej pracy za pierwszym podejściem, w dodatku na 4 roku studiów.

Podczas przygotowań do rozmowy telefonicznej przerobiłem setki łamigłówek i dziesiątki pytań, które pojawiały się podczas rozmów kwalifikacyjnych do Microsoftu. Oto kilka przydatnych linków:

Gdybyście próbowali swoich sił, życzę powodzenia !

Promuj

 • Pingback: Rekrutacja do Microsoftu - develway.pl()

 • Oto moje pytania, które otrzymałem początkiem tego roku. Mogą się komuś przydać:) Kilka z nich powtórzyło się w rozmowie telefonicznej.

  * What is your expected date of graduation? What degree will you hold upon graduation? (3 year BS, 4 year BS, 5 year BS, Masters, PhD, other)

  * What are your career or educational plans after you have graduated? Will you be looking for full time work or do you plan to continue on for more education? Please explain.

  * If you will be looking for full time work once you have graduated, will you consider relocation to another country? (Microsoft will pay relocation costs)

  * At present, we are interested in reviewing your qualifications for our Software Developer and Software Developer in Test opportunities in our Development Centre in Redmond, USA would you consider that location?

  * How and at what age did you first get interested in Computer Science?

  * Why are you interested in Microsoft?

  * What do you like to do best related to computers now (programming, administration, testing, manage projects, etc)? What is it about that area that you specifically enjoy?

  * What is your strongest programming language (C, C++, VB, HTML,C#, etc…) and in what order of proficiency?

  * When is the last time you coded in C/C++?

  * How many lines of code would you estimate you personally have written in the last year (in university and/or outside work)?

  * How confident are you in your ability to write C or C++ without a reference (rate on a scale of 1 – 10, with 10 being most confident)?

  * How do you test your code?

  * Are there particular areas of technology you’re interested in, or specific products you would want to work on at Microsoft?

  * Describe your ideal job.

  * Given a simple program designed to take inputs of integers from 1-1000 and to output the factorial value of that number, how would you test this program? You do not have access to the code. Please be as specific as possible.

  * Have you interviewed with Microsoft before? If so, what was the month and year?

 • MCz

  Można też próbować do MS we Wrocławiu. Z tego co wiem to firma SMTSoftware prowadzi taką rekrutację

 • Tak prowadzi. Na pewno szukają ludzi na stanowiska: programista, lider programistow oraz program manager. Realizują projekty dla Microsoftu. Z tego co się orientuję to coś z Bing’iem.

 • Jeżeli jesteś zdolny, programujesz w C/C++, chcesz pracować w znanej międzynarodowej firmie, która zapewnia świetne warunki… to możesz złożyć CV do Opery Software. Mamy oddziały we Wrocłąwiu i Warszawie a dobrych programistów nigdy nie jest dość.

  Tą zachętę piszę bardziej jako osoba prywatna, niż pracownik Opery. Ja nie mam nic wspólnego z procesem rektutacji, więc nie myśl sobie, że miałbyś łatwiej :P