Podsumowanie roku 2010

Czas na podsumowanie ubiegłego roku ;]

Od chwili napisania pierwszego postu, czyli 6 maja 2010 r. (Marketing przeglądarek internetowych), do końca roku powstały 44 wpisy. Średnia częstotliwość publikacji to jeden post na 6 dni. Łącznie blog odwiedziło 5 677 unikalnych użytkowników, którzy wygenerowali 10 522 odwiedzin (15 685 odsłon). Co ciekawe, ponad 46% osób odwiedziło blog po raz kolejny. Średni czas spędzony na witrynie to 1 minuta 23 sekundy.

Najwięcej odwiedzin pochodziło naturalnie z Polski, ale na drugim miejscu, o dziwo, znajdują się Niemcy – aż 165 odwiedzin, następnie Anglia (162) i Stany zjednoczone (92). Zdecydowanie najbardziej przepadają za moimi wpisami mieszkańcy dużych miast, kolejno Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Katowice, Gdańsk, … ale dziękuję również nieznajomemu użytkownikowi z Lubania, który zawitał raz, ale za to jako jedyny ze swojej miejscowości ;)

Najwięcej odwiedzin odbywało się za pośrednictwem serwisów wykopodobnych: dotenetomaniak (2 962) oraz develway (1 529), ale także poprzez strony fanów Javy – jdn (1 181). Ciekawe, bo na jdn umieściłem jedynie linki do dwóch wpisów, ale o tym w dalszej części podsumowania.  Dużą cześć odwiedzin stanowią wejścia bezpośrednie – aż 1 469. To zasługa moich znajomych – dziękuję! Używając Google, znaleziono moje wpisy jedynie 743 razy. Dużą cześć odwiedzin zapewnił kanał RSS, aż 1 251.

Najpopularniejszymi wpisami ubiegłego roku były: „Programowanie na wesoło” (980 odsłon), „Testowanie metod asynchronicznych” (917 odsłon) i „Rekrutacja do Microsoftu” (794 odsłony).  Pierwsza pozycja zawdzięcza swoje miejsce serwisowi wykop.pl, który generował większość ruchu. Jak widać, wykop lubi jedynie zabawne linki, moje inne posty nie zdobyły takiej popularności. Wpis o testowaniu metod asynchronicznych zawsze cieszył się dużą popularnością, chyba w internecie jest więcej fanów Javy niż .NET’a. Ostatni na podium wpis zyskał popularność sam z siebie – temat najwyraźniej ciekawy ;]

W mojej skromnej bazie „download” jest niewiele plików, ale prezentacja na temat Parallel Extensions bije inne pozycje  na głowę. Slajdy pobrano już 142 razy mimo, że link do niej jest umieszczony tylko w jednym wpisie (i w samej bazie, oczywiście). To zasługa Google: po wpisaniu „parallel extensions” i wybraniu tylko polskich stron, moja prezentacja była na szczycie listy. Dziś jest niemal na samym szczycie ;]

A teraz czas na podziękowania ;] Szczególnie chciałbym podziękować mojej dziewczynie Darii, która dbała o stylistykę moich wypowiedzi. Nigdy nie byłem asem z języka polskiego, choć teraz piszę lepiej (tak mi się wydaje), to zawsze wolę, jak Daria rzuci okiem na wpis. Mój promotor mówi, że nie potrafię ładnie pisać.

Na przyszły rok życzę sobie nowego tytułu :) „mgr inż. Wojciech Grześkowiak” brzmi dumnie, prawda? Chciałbym też zacząć studia doktoranckie i pogodzić to wszystko z pracą. Nadal planuję prowadzić blog, z tym że do dnia mojej obrony (marzec) nie pojawi się zbyt wiele wpisów – wybaczcie.

Wiem że jest już 4 stycznia, ale chciałbym życzyć wszystkim szczęśliwego Nowego Roku !!!