Google I/O 2011 – najciekawsze sesje

Coroczna konferencja dla developerów Google I/O odbyła się w tym roku w dniach 10-11 maja. Choć wpisowe wynosiło 500$, to zdecydowanie opłacało się przyjechać do San Francisco i uczestniczyć w tym wydarzeniu. Oprócz bezcennej wiedzy technicznej każdy uczestnik otrzymał tablet z limitowanej kolekcji Samsung Galaxy Tab 10.1 oraz chromebook (netbook z systemem Chrome OS) również firmy Samsung – wątpię, żeby to wszystko zmieściło się w puli 500$. Jako pracownik tej koreańskiej firmy mogę tylko powiedzieć, że zjada mnie zazdrość ;p Ale miało być o sesjach…

Wszystkie sesje dostępne są on-line na stronie konferencji. Jest ich cała masa, więc polecam Wam te, które obejrzałem, i te, które warte są takiego polecenia :) Wszystkie dotyczą pośrednio lub bezpośrednio platformy Android.

Android: Momentum, Mobile and More
Keynote, dzień 1. Wystąpienia typu „keynote” prezentują może nie najważniejsze kwestie z punktu widzenia developera, ale z pewnością te, które są najbardziej „widowiskowe”. Tak było i tym razem. Oprócz liczb, które zaskoczyły chyba każdego na sali i przed komputerem, pojawiło się kilka nowych wcieleń Androida. Bardzo polecam :)

Android Developer Tools
Używam Eclipsa i wtyczki ADT codziennie w pracy. Nie byłem świadomy, jak potężne jest (będzie?) to narzędzie. W sesji przedstawiono nowości w ADT, w szczególności skupiono się na edytorze interfejsu użytkownika. Zaprezentowano również zapomniane, ale za to bardzo przydatne funkcjonalności. Tę sesję muszę obejrzeć przynajmniej raz jeszcze :)

Android + App Engine: A Developer’s Dream Combination
Są dwa rodzaje aplikacji na Androida: samotne oraz z bratem serwerem. Ta prezentacja przedstawia tę drugą opcję. W jaki sposób aplikacje w chmurze mogą komunikować się z mobilnymi aplikacjami na smartfonie? Czy serwer może w dowolnej chwili powiadomić o czymś telefon? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie oglądając właśnie tę sesję.

How to NFC
Jeżeli NFC nie jest dla was obcym skrótem, koniecznie to obejrzyjcie. Choć technologia komunikacji bezstykowej jest dziś bardziej popularna w kartach kredytowych, aniżeli w telefonach komórkowych, to już niedługo wszystko może się odmienić. W jaki sposób developerzy na całym świecie mogą wykorzystać nowe narzędzie? O tym w sesji „How to NFC”.

Android Protips: Advanced Topics for Expert Android App Developers
Sesja zdecydowanie dla osób, które znają już platformę Android. Reto Meier podpowiada developerom, czym różną się zwykłe aplikacje od aplikacji instalowanych przez połowę posiadaczy telefonów z zielonym ludkiem. Bardzo przydatne wskazówki. Polecam.

Sesje oglądam nadal. Mam nadzieję, że zdążę obejrzeć większość zanim Google zorganizuję kolejne I/O.