Nowy ekran do laptopa

Nawiązując do postu na blogu mojego kolegi profetesa, ja również chciałbym przedstawić pomysł na ulepszenie swojego komputera, no może nie w dosłownym tego słowa znaczeniu.

Jestem 3-letnim szczęślliwym posiadaczem Toshiby A200-1M8 (Intel Core 2 Duo T7100 1,8GHz, 4GB, ATI Radeon 2600 HD). Sprzęt jak na dzisiejsze czasy bardzo średni, ale na moje potrzeby wystarcza. Te 4GB to tak marginesie moja pierwsza modyfikacja, wykonana miesiąc po zakupie (nie wspomnę również o usunięciu Visty).

Mój ‚upgrade’ chciałbym wykonać w dwóch płaszczyznach – prędkości/wydajności oraz komfortu użytkowania. W tym poście przedstawię swoje przemyślenia odnośnie tego drugiego aspektu.

Mój 14 calowy ekran szału nie robi. Wspomniany na początku wpisu kolega zainwestował w duży 27 calowy monitor. Jest to rozwiązanie, nad którym zastanawiałem się przez bardzo długi czas. Do 1 lipca miało ono większy sens, jednak po przeprowadce do nowego mieszkania, sens straciło. Zająłem duży śnieżno biały pokój do którego idealnie pasuje… pojektor.

Z pewnością zastanawiacie jak często używałbym takiego projektora. A więc:

Projektor Zwykly ekran
* filmy – oglądanie filmów na całej ścianie to całkowicie inne doznania. Po co komu KINO :) * internet – surfowanie, newsy itp. choć projektor też mógłby się czasem przydać.
* zdjęcia – przeglądanie zdjęć musi być tak samo fantastyczne co oglądanie filmów. * development – zdecydowanie lepiej myśli się przed mniejszym ekranem niż przed 100 calowym obrazem na ścianie.
* gry – mój sprzęt do najlepszych nie należy, ale XBox 360 z pewnością polubi taki rodzaj obrazu. Wyobrażacie sobie granie w FPP na takim ekranie? Super!
* youtube – prezentacje, wystapienia, screencasty itp. o wiele przyjemniej słucha się takich rzeczy siedząc w wygodnym fotelu, a nie przed mały ekranem laptopa. Nie mam racji?

No a teraz wady i zalety używania/kupna takiego projektora:

Wady Zalety
* cena – dobry projektor LEDowy kosztuje nie małe pieniądze. LEDy gwarantują, że żywotość takiego sprzetu jest 10x większa niż zwykłych projektorów LCD. * doznania, doznania, doznania – oglądanie filmów, przeglądanie zdjęć, granie to doświadczenia, które przy pomocy projektora trzeba bedzie poznać na nowo :) Nowe w tym kontekście, znaczy lepsze.
* rozdzielczość – znowu pieniądze, za większe wyświetlane rozdzielczości więcej trzeba zapłacić. Choć projektory przyjmują dość duże rozdzielczości jako swoje źródło, to na wyjściu zazwyczaj jest mniej. Rozsądna cena to rozdzielczość około 1024×768. Może to kogoś odstraszać, ale pamiętajmy, że to nie są monitory. * ogromny obraz, 100 cali staje się rzeczywistością!!!
* trzeba mieć „dobrą ścianę” i „dobre rolety”. Obraz najlepiej wyświetla się w ciemności/o zmroku na białym płótnie. W zimę problemów ze światłem nie będzie, ale biała powierznia by się przydała. * niektóre czynośći nie wymagają komputera, obraz może być wyświetlany np. z klucza USB. Niektóre projektory mają wmontowane czytniki kart pamięci.

W zależności od podejścia, zalety mogą nie przysłaniać wad, ja jednak postanowiłem zainwestować w projektor. Na oku mam, mały przenośny ale za to bardzo potężny projektor LG HX300G (Samsung wybacz ;p). Bardzo rzetelna recenzja tego projektora znajduje się na stronach PCLab.

Oto krótka lista cech tego projektora, które mnie przekonały:

  • LEDy – żywotność 30 000 h (=3,5 roku) to 10x więcej niż standardowe projektory LCD, co za tym idzie, nie muszę się martwić, że lampa szybko się wypali i będę musiał kupować nową, bardzo droga lampę  ;p
  • Mały, poręczny, możliwość mocowania na statywie – mogę go zabrać gdziekolwiek ze sobą, to tylko 700g, statyw od lustrzanki bez problemów będzie pasował.
  • Czytnik USB i wbudowany odtwarzacz – mogę podłączyć pendriva i komputera w ogóle nie muszę włączać, projektor czyta większość formatów filmów i dokumentów.
  • HDMI – w tym przedziale cenowym HDMI to rzadkość, no a XBox gdzieś być musi podłączony.
  • Dźwięk dodatkowo nadawany przez wbudowany nadajnik FM – każdy odbiornik radiowy w zasięgu 4 metrów jest w stanie odtwarzać dźwięk z projektora (oczywiście ma to sens jedynie kiedy pomijamy komputer jako źródło sygnału)

Cena projektora waha się w granicach 2200 – 2300 zł (ceneo). Jeśli go kupię (a są na to duże szanse) to z myślą, że będę go używał przez przynajmniej 3-4 lata, więc współczynnik cena/jakoś/długość wydaje mi się całkiem wysoki.

Moja recenzja z użytkowania projektora, mam nadzieje już wkrótce, na blog.fones.pl