Duże Małe Mobilne Gry

W Android Markecie panuje szał zakupów. Z okazji 10 miliardów pobrań Google udostępnia szereg aplikacji za grosze. Przy okazji Gameloft wydał darmową wersję Brothers in Arms 2. Nie gram w gry, no może czasem w Wściekłe Ptaki, ale tym razem skusiłem się i pobrałem słynną strzelankę Gameloftu.

Zdawałem sobie sprawę, że gra musi trochę ważyć. Aplikacja w markecie zajmowała niecałe 2MB, więc etap dociągania plików jest bardziej niż pewny. Instaluję, uruchamiam i bęc… drogi użytkowniku potrzeba jeszcze 242 MB!

Właścicieli domowych Wi-Fi pewnie to nie rusza, pstryk i gra jest. Co jednak kiedy użytkownik ma miesięczny pakiet internetowy o limicie 250MB? Co kiedy w domu i u sąsiada Wi-Fi brak? Trzeba lecieć do McDonalda żeby dociągnąć grę. Co jeśli ktoś ma 1GB limitu? Myślicie, że skusi się pobrać taką paczkę? Wątpię.

Pomijając już wielkość, co jeśli ktoś ma zasięg jedynie sieci EDGE (236,8 kbit/s) , pobieranie trwać będzie aż 2,5 godziny, na szczęście przy HSPA+ (21Mb/s) teoretycznie około 2 minut (pewnie pod wieżą). Mimo że nasze sieci przyśpieszają to na użytkowników i tak nakładane są limity danych – 3 gry z Gameloftu i limit przekroczony.

Kablowy internet też miał kiedyś limity danych. Mam nadzieję, że nasi bezprzewodowi dostawcy się opamiętają i niedługo również zniosą te ograniczenia.