Startupowe historie na ekranie

Skoro już wiemy dlaczego warto założyć startup, czas na analizę kilku światowych historii sukcesu (oraz kilku fikcyjnych). W tym wpisie podstawowa filmografia młodego przedsiębiorcy.

Piraci z Krzemowej Doliny (1999)

Pozycja obowiązkowa. Historia młodego Steve’a Jobsa oraz Billa Gatesa. Początki powstania Apple i Microsoftu. Świetnie się ubawiłem oglądając ten film, jest on tak prawdziwy, a aktor grający Jobsa jest tak podobny do Steve’a, że miałem momentami wrażenia jakbym oglądał prawdziwego założyciela Apple. Pojawia się również Steve Wozniak oraz Steve Ballmer. Trzeba obejrzeć. Można się uśmiać. Polecam!

The Social Network (2010)

Na pewno oglądaliście, więc się nie rozpisuje. Historia założyciela największego portalu społecznościowego na świecie – Marka Zuckerberga. Świetna kreacja Jesse’iego Eisenberga, nie wyobrażam sobie innego aktora w tej roli. Film nominowany do Oskara aż w 8 kategoriach, wygrał w 3: scenariusz adaptowany, najlepsza muzyka i najlepszy montaż. Obejrzane kilkakrotnie.

Google, myśląca maszyna (2007)

Google wszyscy znają, ale czy jesteście świadomi jak ta najlepsza wyszukiwarka na świecie powstała? Film dokumentalny przedstawia historię powstania firmy z Mountain View i cel jaki obrali sobie jej założyciele. Historia z 2007 roku, więc nie dowiemy się nic z najnowszej historii firmy, ale jeśli jesteście ciekawi początków Larry’ego Page’a oraz Sergey’a Brina to ta pozycja jest obowiązkowa.

Konspiracja.com (2001)

Fikcyjna historia kilku młodych geniuszy komputerowych. Czarny charakter to postać wzorowana na Billu Gatesie, bezwzględnym CEO korporacji, który kradnie pomysły młodym innowatorom. Czemu startup jest lepszy od korporacji? Odpowiedz w filmie :)

# Życie biurowe (1999)

Jak korporacja może wykończyć? Office Space (tłum. Życie biurowe) to fikcyjna opowieść o pracowniku wielkiej korporacji, który ma dosyć życia na etacie, rzuca pracę i razem ze znajomymi mści się na swoim byłym szefie (tego nie popieram oczywiście :D). Bardzo fajna komedia. „Work sucks” ;]

Na koniec zapowiedzi. W najbliższej przyszłości do kin wejdą aż dwa filmy o Steve’ie Jobs’ie.

jOBS. Get inspired (2013)

W roli głownej Ashton Kucher (swoją drogą podobny do młodego założyciela Apple). Pojawiły się już pierwsze przecieki z planu. Fabuła nie powinna nas zaskoczyć, ale powinna nas zainspirować – tak jak w podtytule. Upór, wytrwałość, wizja… to cechy które pojawiać się będą najczęściej w tej pozycji.

# Steve Jobs [?] (2014 [?])

Ekranizacja biografii Jobsa autorstwa Waltera Isaacsona. Prawa do filmu wykupiło Sony Pictures. Scenarzystą został Aaron Sorkin, ten sam, który dostał Oskara za najlepszy scenariusz adaptowany w The Social Network. Film powinien przedstawić najważniejsze momenty z życia założyciela Apple, zaczynając od tego jak był małym chłopcem.

Czy warto jeszcze o czymś wspomnieć? Zostawiajcie linki w komentarzach, chętnie coś obejrzę :]

Rzuć etat. Załóż startup!