Praca = Pasja

Od zawsze wiedziałem, co chcę w życiu robić. Nie pamiętam nawet okresu, w którym miałbym problem z określeniem swoich preferencji. Z chwilą, kiedy w domu pojawił się pierwszy komputer, po prostu wiedziałem, że zwiąże z nim resztę życia. Miałem 10 lat. Mijał rok za rokiem, decyzji nie zmieniłem, ba… nigdy nawet nie wątpiłem, nie wierzyłem, że może być inaczej. Nigdy!

Cytują fragment przemówienia Steve’a Jobsa, wygłoszonego podczas rozdania dyplomów na Standford University:

I was lucky — I found what I loved to do early in life.

Myślałem, że każdy tak ma, że w pewnym momencie coś przykuwa Twoją uwagę tak bardzo, że wiesz, że chcesz robić to do końca życia. Powinienem się już domyślić w ostatniej klasie liceum, że nie wszyscy mają tę szansę. Mieliśmy wtedy specjalne zajęcia, na których pomagano nam podjąć decyzję o dalszym kierunku rozwoju. Dla mnie to było tak oczywiste, że wielokrotnie podważałem sens istnienie takich lekcji.

Dziwiłem się wtedy i dziwię się teraz. Jak można nie wiedzieć, co się w życiu chce robić? No jak? Nadal nie mogę tego pojąć, choć wiem, że wiele osób ma ten problem. Jestem szczęściarzem. Rozumiem, co chciał przekazać Jobs.

Dla wielu ulubionym dniem tygodnia jest piątek (aka „piątunio”). Na portalach typu „Do Epic Shit. Share it.” (tj. kwejk.pl), aż roi się od obrazków zwiastujących koniec tygodnia. Dla najbardziej oczekujących powstała nawet witryna CzyToWeekend.pl. Dla mnie jednak najprzyjemniejszym dniem tygodnia jest poniedziałek. Tak! Po przestoju weekendowym lecę jak na skrzydłach do pracy. Nie możecie w to uwierzyć, a jednak…

Taka postawa robi ze mnie praktycznie idealnego pracownika. Samsung powinien być szczęśliwy, że mógł mnie przez jakiś czas zatrudniać ;] No, ale dla „idealnego pracownika”, muszą istnieć „idealne warunki pracy”. Dlatego właśnie rzuciłem etat i założyłem startup. Tylko moją firmę jest na mnie „stać”. Ot, takie proste.

Czy Twoje życie nie byłoby lepsze, gdybyś mógł robić w pracy to, co kochasz? Gdybyś nie musiał narzekać na szefa, płacę i wyścig szczurów? Gdybyś z radością wybierał się rano do biura i gdybyś wieczorem był dumny z tego, co dziś udało Ci się zrobić? Życie byłoby o wiele milsze.

Nie czekaj, zmień pracę, załóż firmę… nie ważne, ale rób to, co kochasz.

Trzymam kciuki!

A na koniec cytat z „Chłopaki nie płaczą”:

W ogóle bracie, jeśli nie masz na utrzymaniu rodziny, nie grozi Ci głód, nie jesteś Tutsi ani Hutu, te sprawy, to wystarczy, że odpowiesz sobie na jedno zajebiście, ale to zajebiście ważne pytanie – co lubię w życiu robić? A potem zacznij to robić.