Finaliści Start-up Fest 2014 – opinia

Dwa tygodnie temu organizatorzy konkursu Start-up Fest opublikowali listę 20 start-up’ów, które zostały zakwalifikowane do finałowej rozgrywki. W miniony piątek odbyły się finały i wybrani zostali zwycięzcy. Z ponad 300 zgłoszeń, w których był również Kwit (zapewne jako ostatni w kolejce do oceny, bo formularz uzupełniałem chwilę przed zamknięciem zgłoszeń), wybrano, nie wiadomo względem dokładnie jakiego kryterium (wybaczcie, ale nie było wypisanych jasnych kryteriów wyboru, jedynie głosowanie według własnego widzi mi się jurorów), finałowe 20 zespołów. Kwit niestety nie znalazł się w tej grupie – zapewne nie wpasował się w kryteria oceniających – ale to nic, znamy swoją wartości i pracujemy dalej. Tymczasem gratuluję wszystkim finalistom, zwycięzcom i niżej opiniuje każdy projekt z osobna. Na końcu podsumowanie co do wyników finału.

A oto finałowe start-up’y:

Shoople.plumożliwia sklepom reklamę w Google Zakupy. Konwertuje dane do formatu wymaganego przez Google i uruchamia kampanię produktów.

Fajny, szybki projekt na czasie. Ledwo Zakupy Google weszły nad Wisłę, a tu już proszę pierwsze komercyjne narzędzie wspomagające promocję w wyszukiwarka amerykańskiego giganta. Brawo za refleks i wyczucie rynku! Szkoda, że projekt nie nosi znamion innowacyjności.

MySpirooprzenośny piknometr do smartfona, posiadający możliwość automatycznego zapisu wyników w telefonie i współdzielenia ich z lekarzem.

Aplikacja + urządzenie wtykane w gniazdo słuchawek, które pozwala na badanie objętości płuc i przepływu powietrza wdychangeo jak i wydychanego. Świetny pomysł pokroju Square, bardzo ważny dla astmatyków. Jeśli ekipa ma na to patent, to sukces gwarantowany. Jest duża innowacja, dokładnie zweryfikowana grupa odbiorców. Nic tylko sprzedawać!

TelmedicinWideokonsultacje medyczne dla rodziców małych dzieci i kobiet w ciąży.

Za każdym razem jak jestem “u pani doktor”, ta mnie bada: ogląda gardło, osłuchuje itp. Robi to nawet wtedy, kiedy wizyta dotyczy jakiejś drobnej rzeczy. I teraz pytanie: Jak Telmedicin chce tą barierę pokonać. Czy to będą opinie w stylu “proszę wziąć ferfex i iść do łóżka”? Lepiej będę się czuł kiedy lekarz mnie faktycznie osłucha, niż jedynie zajrzy mi do gardła przez skypa.

Shelly Cloudnajszybsza na świecie platforma do uruchamiania aplikacji internetowych bazujących na Ruby.

Bezpośredni konkurent Heroku. Ceny faktycznie niższe, choć Heroku ma fajny Free Tier program (używam namiętnie) + mnóstwo darmowych dodatków. Korzystam z Heroku za free, bazy danych hostuje gdzie indziej, a łączny koszt dwóch aplikacji to jedynie 100 zł na rok. Nawet Shelly Cloud nie przebije mojej konfiguracji. Jeśli SLA i support mają podobne co Heroku/Amazon to brać Shelly. Brak mi tu jednak iskry start-up’u, to raczej stosowanie utartych wzorców firm hostingowych.

Automaterto narzędzie do automatyzacji sprzedaży i wysyłki wirtualnych towarów.

Ciekawy projekt stworzony przez bardzo młodego człowieka. Na stronie start-up’u w zakładce klienci jest Orange, więc czapki z głów. Koniecznie przenosić na zagraniczne rynki. Jest duży potencjał!

Brix.io jest narzędziem typu WYSIWYG, służącym do prototypowania oraz dalszego rozwoju interfejsów aplikacji webowych, mobilnych oraz stron internetowych.

Mówię “prototypowanie”, myślę “UXPin”. Brix.io to bardzo podobny projekt liczący chyba na podobny sukces.  Nie widzię między nimi różnić, więc trudno mi tu mówić o innowacyjności.

Prześwietl.plzaspokaja istniejąca potrzebę znalezienia szybkiej i wiarygodnej informacji w Internecie na temat dowolnej firmy zarejestrowanej w Polsce.

Są informacje o SavingCloud więc produkt działa… i to jak! Z pewnością lepiej się korzysta z Prześwietl.pl, a niżeli z kto-kogo.pl – więc na pewno będę używał. Ale znów, co w tym nowego, innowacyjnego…

Nutlandiaserwis internetowy udostępniający zapisy nutowe znanych przebojów w wersji fortepianowej oraz chwytów gitarowych.

Trudno mi się wypowiedzieć na ten temat. Mam tylko nadzieję, że osób grających na wspomnianych instrumentach muzycznych jest wystarczająco dużo, aby biznes stał stabilnie na nogach.

Harimatatechnologia zamieniająca urządzenia mobilne w narzędzia monitorujące stan naszego zdrowia.

Trochę więcej informacji, bo temat bardzo ciekawy i szczytny: chcą stworzyć technologię wspomagającą wczesną diagnozę zaburzeń rozwoju dzieci oraz automatyzację pomiaru postępów terapii w oparciu o behawioralne wzorce korzystania z urządzeń mobilnych. Nic tylko kibicować! Szczytny, innowacyjny pomysł!

Tidio Elementsumożliwia właścicielom stron internetowych rozbudowę ich witryny o różne dodatki m.in. Chat, Polityka Cookiem, Zgłoś Poprawki.

Z początku byłem sceptycznie nastawiony do tego typu narzędzi, ale od pewnego czasu jestem przekonany, że warto korzystać z takich rozwiązań! Dlaczego? Oszczędzają czas na development, rozwiązania są sprawdzone, mają sprawny UI/UX i są ciągle, niezależnie od nas rozwijane. No i są za darmo!

Wulu.plportal internetowy pozwalający użytkownikom na zlecenie swoich codziennych zadań osobom skłonnym poświęcić swój czas i przy okazji na tym zarobić.

Idea zapożyczona, więc trudno oceniać innowacyjność. Pomysł fajny i pytanie tylko, czy ktoś chce z tego korzystać. Wysłałem e-maila z kilkoma pytaniami do zespołu Wooloo, ale nie otrzymałem odpowiedzi, szkoda ;/

MagneSowyaplikacja służąca do tworzenia spersonalizowanych magnesów.

Na początku pomyślalem WTF? Ale z czasem myśl o tym biznesie wyklarowała mi się tak bardzo, że ekipie zlecę do zrobienia magnesy Kwit.pl. Brakuje mi tylko możliwości tworzenia własnych kształtów. Zainwestujcie proszę w drukarkę 3D i doklejajcie z tyłu magnesy punktowe.

Sellynarzędzie do tworzenia ofert handlowych oraz analizowania efektów działu sprzedaży w czasie rzeczywistym.

Narzędzie dla właścicieli firm wysyłających w teren mobilnych handlowców. Szef siedzi sobie przed ekranem i analizuje postępy swoich podwładnych. Na stronie start-up’u nie ma słowa o aplikacji mobilnej, która moim zdaniem dla handlowców byłaby wręcz wskazana. Fajne narzędzie dla małych firm. Duże firmy posiadają już takie systemy wdrożone, wiec bardzo trudno byłoby ich przekonać do zmiany systemu.

Enteyeoprogramowanie łączące hardware z aplikacją użytkownika końcowego. Oferuje technologie, która pokonuje barierę skalowalności.

Kawałek dobrego softu dla firm z sektora “Internetu rzeczy”. Chcesz podłączyć swoją “rzecz” do sieci i mieć nad nią pełną kontrolę przez Internet – Enteye może Ci w tym pomóc dostarczająca odpowiedni kawałek oprogramowania. Mam tylko obawę, że firma produkująca taki hardware, będzie chciała mieć pełną kontrolę nad swoim oprogramowaniem.

Social WiFiplatforma informatyczna i zarazem usługa SaaS, która wykorzystuje potencjał mediów społecznościowych i zamienia bezpłatnie udostępniane wifi w narzędzie do marketingu, sprzedaży i badania jakości obsługi klienta.

Ciekawy sposób na wykorzystanie WiFi w swoim lokalu usługowym np. restauracji. Klienci mają dostęp do sieci, a właściciel mają dostęp do klientów przez ich profile Facebook, które Ci musieli udostępnić aby mieć dostęp do Internetu w danym lokalu. Pomysł podobny do start-up’u: http://www.freehotspot.pl/ W tym wypadku właściciel dostaje część prowizji za reklamy które pojawiają się podczas przeglądania sieci.

BoxOfAds.comjest odpowiedzialny za zbieranie informacji na temat reklam w Internecie tzw. Display Advertising oraz Pay-Per-View.

Dzięki BoxOfAds dowiesz się jak reklamuje się Twoja konkurencja. Ciekawe narzędzie, które pozwoli zbadać jakich tricków używają Twoi oponenci. Projekt kierowany do bardzo wąskiej grupy użytkowników, więc dość trudno skalowalny.

Ecologicsystem przeznaczony dla firm posiadających flotę samochodów, ubezpieczycieli, firm leasingowych oraz prywatnych odbiorców sporo podróżujących swoim samochodem.

Drugi na Polskim rynku start-up monitorujący flotę firmowych samochodów. Pierwszy to https://cloudyourcar.com/. Firmy różną się od siebie technologią wykonania urządzenia umieszczanego w samochodzie. Ecologic używa portu OBDII, a CloudYourCar gniazdka zapalniczki. Nie muszę wspominać, że Ecologic wybrało lepszy sposób, bo samochodowe zapalniczki odchodzą już w zapomnienie. Tak, czy siak, obydwa start-upy zasługują na uznanie. Fajny pomysł, wierzę, że się dobrze sprzeda.

Audiofyaplikacja umożliwiająca słuchanie wybranych przez siebie artykułów kiedy zechcesz i gdzie zechcesz.

Chętnie będę korzystał, zwłaszcza w chwilach kiedy podróżuję samochodem. Co jednak z jakością sytezatora mowy? Czy Audiofy użyje Ivony? Kibicuję, choć wiem, że z jakością głosu będą duże problemy, a to nie do końca jest zależne od ekipy Audiofy.

Cloutoserwis przeznaczony dla wszystkich posiadaczy samochodów. Przypomina o najważniejszych datach, umożliwia znalezienie najlepszych punktów usługowych w okolicy, oferuje promocje oraz porządkuje historię pojazdu.

Zarejestrowałem się, wbiłem 90% informacji jakie miałem pod ręką i w sumie tyle. Czekam tylko na maila, który przypomni mi o zbliżającym się terminie ubezpiecznia, przeglądu etc. To jest jedyna wartość jaką daje mi ten serwis w obecnej formie. Nie mam powodu aby tam wrócić ;/ Równie dobrze mógłbym użyć przypomnień w kalendarzu Google. Potrzebuję czegoś więcej…

Windu.orgpolski system zarządzania treścią, dzięki któremu możemy w naprawdę prosty i szybki sposób stworzyć, a następnie zarządzać stroną internetową.

Będę kibicował, aby ten polski start-up osiągnął sukces na miarę WordPressa, ale przed ekipą Windu ciężka praca. Projekt jest dopracowany pod kątem technicznym (za co duże brawa!), więc 80% energii wpakowałbym teraz w promocję i marketing. Osobiście nie widzę powodów aby przesiąść się z WordPressa na Windu, ale jeśli ktoś dopiero stawia swój pierwszy serwis/blog może stać przed dylematem, i tu widzę największą szansę projektu Windu.

Mamy więc 20 finałowych firm. Gdybym miał wybrać zwycięzcę, oceniałbym następujące cechy projektu:

  • innowacyjność – pomysł na wykorzystanie dzisiejszych zasobów wiedzy i zdobyczy techniki, w nowy, niespotykany sposob.

  • oryginalność – czy projekt ma konkurencję? Jak wygląda rynek, na który kierowany jest projekt, czy jest już zagospodarowany przez firmy trzecie? Jaka jest przewaga nad tymi firmami?

  • potencjał wzrostu, skalowalność – jak bardzo projekt może urosnąć w czasie? Czy grupa docelowa jest na tyle duża, że na bieżąco można zdobywać nowych klientów?

  • ryzyko – jak bardzo ryzykowne są założenia start-up’u? Czy zespół myśli, że ktoś dopiero będzie kupował od nich produkt, czy może ktoś już faktyczne kupuje?

  • sposób monetyzacji – jak firma będzie zarabiać? Czy źródła przychodów są jasno sprecyzowane?

Biorąc powyższe kryteria, zwycięzca może być tylko jeden:

Ecologicsystem przeznaczony dla firm posiadających flotę samochodów, ubezpieczycieli, firm leasingowych oraz prywatnych odbiorców sporo podróżujących swoim samochodem.

Projekt w założeniach jest bardzo prosty, choć technicznie skomplikowany, za co duże brawa! Pomysł innowacyjny, choć nie do końca oryginalny, ale na plus należy dodać, że rynek na te produkty dopiero się tworzy, więc miejsca jest jeszcze sporo. Duży potencjał wzrostu, myślę, że każda firma nawet z jednym firmowym samochodem powinna mieć taki produkt u siebie. Ryzyko jest umiarkowane. Duży koszt produkcji, ale bardzo dobrze wyspecyfikowana grupa odbiorców, przez co nie powinno być problemu ze sprzedażą. No i na koniec, sposób monetyzacji jasny jak słońce. Projekt godny uznania, serio!

Tak samo jak ja, jurorzy Startup Fest wybrali Ecologic jako zwycięzcę! Nic tylko gratulować!

Na koniec zostawiłem sobie jedno wyróżnienie, a te wędruje dla start-up’u:

MySpirooprzenośny piknometr do smartfona, posiadający możliwość automatycznego zapisu wyników w telefonie i współdzielenia ich z lekarzem.

Projekt bardzo ambitny, nowatorski i z kategorii tych, które faktycznie zmieniają świat. Bardzo bym chciał abyście odnieśli sukces!

Jak by nie było, kibicuję wszystkim start-up’om. Sam z doświadczenia wiem, jak wiele pracy trzeba włożyć aby projekt postawić na nogi, więc za wytrwałość, wizję przyszłości i wiarę we własne możliwości, wszystkim serdecznie gratuluje!