Rekrutacja do Microsoftu

Na mojego uczelnianego maila trafiła niedawno wiadomość o ostatnim etapie rekrutacji na Intership do siedziby Microsoft w Redmond. Dziekani wydziałów (techniczno) informatycznych najlepszych uczelni w Polsce do końca listopada mieli zgłosić dowolną ilość studentów na pierwszy etap rekrutacji. Moje dni na tej uczelni są już policzone, więc nie było sensu startować, ale przypomniało mi to moją dawną rekrutacje do Microsoftu.

Zanim jednak przedstawię Wam swoją historię, chciałbym polecić wszystkim wpis Jarosława Kowalskiego, który opisał swoją pomyślną rekrutację do Microsoftu oraz całą przeprowadzkę z rodziną do USA. Czytałem tę notkę milion razy, w marzeniach widząc tam siebie. Eh… ;] Portal developers.pl, na którym sam kiedyś pisałem, już nie istnieje, blog Jarka również, ale możemy cofnąć się w czasie przy pomocy web.archive.org i zobaczyć wersję zapamiętaną dnia 18/11/2007. Wpis Jarka opisujący rekrutację został stworzony 29/06/2006 i jest dostępny tutaj. Jarek nadal pracuje w Microsofcie, jego aktualny blog dostępny jest pod adresem jkowalski.com.

Wracając do mnie… :) Wszystko zaczęło się od Grupy .NET na moim wydziale. Pod koniec roku 2008 przewodniczący grupy wspomniał o możliwości pracy/praktyk w Microsofcie. Należało wybrać jedną osobę, której CV jako jedyne z wydziału trafi do polskiego oddziału Billa G – padło na mnie.

Pierwsze polskie „sito” polegało na zwykłym przeglądaniu CV. Osoby, których resume się spodobało, przepychani byli dalej – przepchnęli i mnie, widocznie się spodobało. Plotka głosi, że CV przeglądał Tomasz Kopacz. Ile w tym prawdy – nie wiadomo.

Drugie etap był już międzynarodowy. Na początku stycznia napisano do mnie maila z Londynu:

„My name is _____ and I work with the Microsoft European University recruitment program. We recently received your CV and would like to consider you for one of our technical positions in Europe or the USA.”

Należało odpowiedzieć na szereg pytań m.in.:

How and at what age did you first get interested in Computer Science?
When is the last time you coded in C/C++?
How do you test your code?
Describe your ideal job.

Pytanie nie były jak widać zawiłe i można było się domyślić, jakie odpowiedzi powinny się pojawić ;] Ten etap również przetrwałem.

Kilka dni później odezwała się do mnie ta sama osoba, która wcześniej napisała do mnie e-maila:

Hi Wojciech, I received the answers to your questions and would like to schedule a phone interview with you […] I should only need about 20 minutes of your time.

Umówiliśmy się na rozmowę 27 stycznia 2009 , o godzinie 12:30 GMT. Połączenie nie było zbyt dobre, przerywało się i musiałem prosić o powtórkę pytań, a pytano mnie o różne rzeczy…

Czemu wybrałem Microsoft?
Czym różni się C# od C++?
Co to jest garbage collector?

Miła Pani po drugiej stronie z pewnością nie była osobą techniczną, wyglądało na to, że miała po prostu zestaw gotowych pytań i odpowiedzi. Mój stres, drżący głos, kiepskie połączenie i prośby o powtórzenie pytania, angielski nie tak idealny, jak być powinien, spowodowały moją „klęskę” na tym etapie. Tego samego dnia dostałem maila:

Thank you for talking with us about opportunities at Microsoft […] In light of our current opportunities, we will be pursuing other candidates whose background and abilities more closely match our needs at this time.

No cóż, byłbym w czepku urodzony, gdybym dostał się do swojej wymarzonej pracy za pierwszym podejściem, w dodatku na 4 roku studiów.

Podczas przygotowań do rozmowy telefonicznej przerobiłem setki łamigłówek i dziesiątki pytań, które pojawiały się podczas rozmów kwalifikacyjnych do Microsoftu. Oto kilka przydatnych linków:

Gdybyście próbowali swoich sił, życzę powodzenia !

Promuj