Nawigacja wewnątrz budynku

W zeszłym tygodniu Google wydało nową funkcję w jednej z swoich sztandarowych aplikacji – Mapach. Nowa funkcja to nawigacja wewnątrz-budynkowa, która pozwala na lokalizację użytkownika w pomieszczeniach zamkniętych.

Rozpalone umysły muszę trochę ostudzić – mapy budynków trzeba wprowadzać samodzielnie lub czekać, aż Google zrobi to za nas. W tej chwili dostępne są mapy wybranych sklepów Ikea, Home Depot, Mall of America oraz kilku lotnisk w Stanach Zjednoczonych i Japonii – pełny spis budynków można zobaczyć tutaj. Naszym rodakom pozostaje walka o swoje i wprowadzanie map samemu – formularz dostępny jest na tej stronie, a film szkoleniowy jak to robić możecie obejrzeć tutaj.

Część z Was pewnie zastanawia się jak ten mechanizm działa i jak bardzo jest dokładny. Domyślam się, że Google Maps Indoors działają na podstawie triangulacji po dostępnych sieciach WiFi. W takim wypadku, w budynkach bez dostępu do bezprzewodowych sieci nie można stosować nowej funkcjonalności map. Ba… po wprowadzeniu takich map potrzebna jest również ich „kalibracja”, tj. pomiar siły sygnałów sieci w rożnych punktach wprowadzonej mapy. Jeśli tak, to Google zyskuje dodatkową informację – położenie sieci bezprzewodowej używanych do triangulacji, dokładnie taką samą informację jaką nielegalnie zbierały samochody Street View, tym razem poza ulicami miast.

Nie zagłębiając się w szczegóły, pomysł jest fantastyczny i autorom trzeba pogratulować, tak właśnie zrobił Sergey Brin na swoim profilu G+.

Jeśli jesteście ciekawi jak w praktyce działa Google Maps Indoors, zobaczcie film ze sklepu IKEA :)