Wideo GTalk w Warszawskim Metrze

W weekend przeprowadziłem ciekawy eksperyment. Siedząc w pędzącym metrze, trzymając w ręku Galaxy Taba 10.1, łączącego się z siecią poprzez operatora Play (jedyny dostępny „pod ziemią”) nawiązałem wideochat z osobą na powierzchni :) Niby nic, ale żebyście widzieli miny osób siedzących obok :) Bezcenne!

Wideoczat w wersji mobilnej został wprowadzony dopiero w Androidzie 2.3.4. Sprzętowym wymaganiem jest front-camera, dlatego ta opcja nie u wszystkich się pojawia. Dodatkowym wymaganiem jest zgoda operatora na taką funkcjonalność – w Polsce o dziwo nie było z tym problemu.

W warszawskim metrze Play umożliwia połączenia w standardzie HSPA+, który teoretycznie pozwala na przesyłanie danych z prędkością 21Mb/s – na wideoczat spokojnie wystarczy połowa tej prędkości. Po drugiej stronie UPC i połączenie z modemu WiFi o prędkości 10Mb/s. Prędkość metra to około 60 km/h.

Wideoczat działał bez zarzutu. Obraz był w miarę płynny, niestety ograniczony rodzielczościowo front-camerą z drugiego urządzenia – na tablecie dało się zauważyć pixelozę. Dźwięk również zadowalający. Jednym słowem, nie odczułem żadnego dyskomfortu z powodu „podróżowania pod ziemią”.

Reakcje ludzi były różne, jedni patrzyli z niedowierzaniem, na innych nie zrobiło to żadnego wrażenia… i dobrze, czas przyzwyczajać się do nowych technologii.

W miarę popularyzacji internetu w urządzeniach mobilnych wideoczaty staną się o wiele popularniejsze ponieważ nie niosą dodatkowych opłat za czas połączenia, a rozliczeniu podlega jedynie transfer danych (czyt. pakiet internetowy). Operatorom taka sytuacja nie jest na rękę, istnieją przecież (drogie i mało popularne) wideo-rozmowy, mają więc wszelkie powody aby zablokować konkurencyjną funkcjonalność.

Operatorów często określa się mianem „głupich kanałów” (z ang. dump pipe) – traktując ich jedynie jako medium do przesyłania danych. Tymi danymi może być strona www, ale może być również wideo i dźwięk. W ten sposób wykorzystując infrastrukturę operatora, można budować produkty konkurencyjne dla niego samego np. telefonia internetowa. Dziwne ale prawdziwe.

Na koniec film prezentujący Google Talk z funkcją wideo czatu: