Leasing tabletów w mBanku

Logując się na swoje konto w mBanku moją uwagę zwróciła reklama z hasłem „Tablet i darmowy internet mobilny do Twojego eKONTA” . Postanowiłem sprawdzić, co tym razem kombinują Ci bankowcy.

Okazało się, że mBank przy współpracy z firmą Aspiro.net (firma z grupy BRE Banku) daje w leasing tablety marki Apple oraz Samsung. Urządzenia są wypożyczane z usługą dostępu do internetu w sieci Play, uwaga, uwaga…  z różną w zależności od modelu prędkością. I tak iPada 2 3G 16GB możemy wypożyczyć w cenie 99 pln, Galaxy Taba 10.1 w cenie 79 pln za miesiąc. Urządzeniom Appla oferowany jest internet z prędkością 4 Mb/s, a urządzeniom Samsunga jedynie 1 Mb/s. Oby dwie umowy opiewają na okres 42 miesięcy, dodatkowo opłata wstępna w wysokości jednej raty.

Nie jestem zwolennikiem leasingu, nie będę więc liczył czy się opłaca czy nie, bo się nie opłaca, interesuje mnie tylko kwesta tej różnej prędkości internetu. Postanowiłem napisać i się dowiedzieć o co chodzi. Odpowiedź z mBanku dostałem jeszcze tego samego dnia:

[…] w odpowiedzi na Pana wiadomość uprzejmie informuję, że informacje na temat funkcjonowania urządzeń oraz różnicy dotyczącej prędkości transferu należy skierować do firmy Play. mbank udostępnia internet dla klientów w związku z współpracą z firmą Play, ale w celu uzyskania szczegółowych informacji oraz różnić miedzy modemami należy skonatktować się z play.

Napisałem więc do Play’a. Oto co otrzymałem w odpowiedzi:

[…] w odpowiedzi uprzejmie informuję, iż zgodnie z Cennikiem Oferty Play Online Mix II (http://www.play.pl/resources/pdf/Cennik_Oferty_Play_Online_Mix_II.pdf) „na prędkość transmisji danych wpływają następujące warunki techniczne: technologia przesyłania danych, z której Abonent Play Online Mix II w danym momencie korzysta , aktualne obciążenie danej stacji nadawczej, siła odbieranego sygnału stacji nadawczej, maksymalna prędkość obsługiwana przez modem oraz warunki atmosferyczne.”

Jeśli dokona Pan dokładnego porównania urządzeń: Samsung Galaxy Tab 10.1 i iPad 2 3 GB 16 GB zauważy Pan pewne równice w specyfikacji sprzętu.

Na prędkość transmisji danych duży wpływ ma system operacyjny, który w obu urządzeniach jest różny. Ponadto iPad 2 3 GB 16 GB obsługuje większość pasm, do których nie jest przystosowany Samsung Galaxy Tab 10. Kolejną istotną kwestią jest procesor. iPad 2 3 GB 16 GB posiada już procesor dwurdzeniowy. Wszystkie te na pozór błahe wyliczenia mają wpływ na prędkość transmisji danych.

Zaznaczam również, iż plany taryfowe, w których są przewidziane urządzenia są różne, więc pakiet transferu jest również różny. Poruszam tę kwestię, gdyż w zgłoszeniu zostało wspomniane, iż pakiety internetowe nie wykazują różnic.

Zachęcam do zapoznania się z wyżej wymienionym Cennikiem. Tam znajdzie Pan również wiele przydatnych informacji. […]

Hm… Pani z Playa ciągle pisała „iPad 2 3GB 16GB”, to w końcu 3GB czy 16GB?. System operacyjny nie ma żadnego wpływu na prędkość transmisji danych. iPad 2 i Galaxy Tab 10.1 obsługują dokładnie te same „pasma danych” – odnosząc się do specyfikacji na stronie promocji: iPad 2, Galaxy Tab 10.1, pozycja „Interfejsy bezprzewodowe i 3G”. Liczba rdzeni nie ma żadnego znaczenia, zresztą zgodnie z powyższą specyfikacją Galaxy Tab 10.1 posiada także 2 rdzenie. Wszystkie te nie błahe wyliczenia mówią mi, że Pani nie wie co pisze.

Co do taryf, na stronie promocji, a także w umowie, nie ma nic o tym, że taryfy są różne w zależności od wybranego tabletu. Jest jedynie napisane, że prędkość transferu jest różna… i ja się pytam czemu jest różna? Musiałem odpisać raz jeszcze z pytaniem o dokładną taryfę w jakiej wypożyczane są tablety. Odpowiedzi nie dostałem. No cóż…

Moim zdaniem jest to tylko i wyłącznie literówka w reklamie, a tabletom oferowana jest dokładnie ta sama przepustowość. Szkoda tylko, że nikt nie pokusił się o dokładne przygotowanie materiału reklamowych.