Jeśli start-up, to tylko z tych kategorii

Jeśli chcesz założyć start-up, zapoznaj się z poniższą listą kategorii start-upów, które święcą teraz triumfy nie tylko za granicą, ale i u nas, nad Wisłą. Oczywiście nie jest to wyznacznik sukcesu przyszłej firmy. Rób to, co kochasz – bo to w tym wszystkim jest najważniejsze. W poniższym zestawieniu chcę Ci tylko pokazać, w jakiego rodzaju start-upach pokłada się teraz największe nadzieje.

startup-category-internet-of-things

Internet of things

Jest to stosunkowo nowa kategoria, ale bardzo dynamicznie się rozwija. Jeśli wyobrażałeś sobie kiedyś świat, w którym wszystko podłączone jest do internetu – pralka, lodówka, a nawet żarówka, to właśnie takie wynalazki wpisują się w tę kategorię. Nie chodzi tu nawet o rzeczywiste podłączenie do internetu. Może to być np. połączenie ze smartfonem poprzez domową sieć WiFi. Istotą jest urządzenie, “thing”. W świecie, w którym na tworzenie prostej elektroniki może pozwolić sobie każdy student, barierą jest już tylko nasza wyobraźnia. Przykładem takich rozwiązań są:

 • Estimote – czujnik montowany w sklepach, które wysyłają sygnał do twojego telefonu, kiedy jesteś w pobliżu. Można w ten sposób dostarczać klientowi spersonalizowanych informacji o promocji lub zachętę do kupienia danego produktu.
 • Dice+ – kostka do gry nowej generacji gdzie tekturową planszę zastępuje tablet.
 • Square – czytnik kart płatniczych, który wpianany jest bezpośrednio w gniazdko słuchawkowe od telefonu. Możliwość akceptacji płatności w każdym miejscu i o każdej porze.

startup-category-saas

SaaS

SaaS to skrót od “Software as a Service”, czyli po naszemu “oprogramowanie jako usługa”. Do niedawna, chcąc kupić np. program do fakturowania, zamawiałeś przez internet pudełko z płytą, z której instalowałeś aplikację na firmowym komputerze. Płaciłeś jedną ustaloną kwotę w chwili zakupu. W dobie łatwego dostępu do internetu model dystrybucji programów uległ zmianie. Teraz można taki program do fakturowania (software) wykupić na określony czas (service), a dostęp do niego jest możliwy prosto z przeglądarki internetowej. Taki sposób ma wiele zalet: automatyczyne aktualizacje i kopie danych, dostęp z każdego komputera itp. Jeśli start-up rozwija jakąś użyteczną aplikację, powinieneś zastosować model SaaS. Przykłady produktów, które z sukcesem funkcjonują w tym modelu:

 • FreshMail – e-mail marketing w całkowicie nowym wydaniu. W ramach wykupionego pakietu możesz wysyłać swoim subskrybentom spersonalizowane newslettery, które następnie masz możliwość monitorować: badać współczynnik otwarcia, klikalności itp.
 • UXPin – narzędzie wspomagające zespoły tworzące aplikacje internetowe i mobilne w projektowaniu interfejsów. Pozwala ono na tworzenie makiet, scenariuszy dopiero powstających aplikacji.
 • inFakt – księgowość przez internet. Program do fakturowania, VAT-y, PIT-y, wszystko w jednym miejscu.

startup-category-bigdata

BigData

Kolejny gorący temat w świecie start-upów. Żyjemy w erze informacji i to one w dzisiejszych czasach są najważniejsze. Szybko dostarczona, przeanalizowana, z gotowymi wnioskami lub planem działania stanowi łakomy kąsek dla wielu firm. Użytkownicy internetu generują dzisiaj niewiarygodne ilości informacji. Zobaczcie ile danych produkujemy każdej minuty. BigData to dziedzina, która ma na celu analizowanie ogromnych ilości informacji w możliwie najkrótszym czasie. Analizować można dosłownie wszystko: akcje użytkowników na stronie, tweety, posty na facebooku itp. Wszystko, co może mieć przełożenie na biznes danego klienta. Większość firm w tej dziedzinie działa w modelu SaaS. Przykłady polskich produktów:

 • Brand24 – monitoring marki w internecie i social media. Ogromne połacie internetu przeczesywane przez algorytmy B24 dostarczają najświeższych informacji o firmie, w szczególności o opniach na jej temat w mediach społecznościowych.
 • Kwit – tak, tak, nasz Kwit.pl również należy do start-upów z kategorii BigData. Codziennie analizujemy tysiące zmian dostępności i cen produktów FMCG w sieci. Analizujemy i dostarczamy naszym klientom spersonalizowane raporty o tym, co aktualnie dzieje się na rynku e-FMCG.
 • Manubia – raporty sprzedaży w internecie, m.in na platformie Allegro. Analizuj to, co najchętniej kupują użytkownicy najpopularnieszgo portalu e-commerce w Polsce.

startup-category-mobile

Mobile

Choć wydawać by się mogło, że “boom” na mobile już się skończył, bo nie jest to już tak świeża rzecz jak 3 powyższe kategorie, to jednak nadal inwestuje się i z nadzieją patrzy na różnorodne aplikacje i systemy mobilne. Coraz więcej osób ma już smartfona w kieszeni. Tak jak na początku ery komputerów domowych zapełnialiśmy je oprogramowaniem, tak i teraz smartfony zalewamy najróżniejszymi aplikacjami. Popularne start-upy mobilne, które radzą sobie na rynku Polskim i Światowym:

 • Listonic – mobilna lista zakupów. Wybierasz się na zakupy do sklepu? Stwórz listę zakupów na swoim telefonie, udostępnij ją swoim domownikom i już nigdy nie zapomnij tego, co miałeś kupić.
 • RunKeeper, Endomondo – aplikacje, które pozwalają monitorować Twoją aktywność fizyczną. Biegasz nałogowo? Koniecznie zainstaluj jedną z nich i monitoruj swoje postępy.
 • Pocket, Flipboard – aplikacje, dzięki którym w łatwy i przejrzysty sposób możesz przeglądać artykuły i newsy z internetu. Pierwsza z nich umożliwia przechowywanie artykułów, do których chciałbyś wrócić później, a druga dobiera nowe artykuły bazując na zdefiniowanych wcześniej zianteresowaniach.

startup-category-social

Portal społecznościowy

Ta pozycja to już akurat jest żart :) Mamy już dosyć portali społecznościowych. Proszę, nie produkuj kolejnego. Po prostu… zrezygnuj z tego.

Jeśli o czymś zapomniałem, daj znać w komentarzu!