W przyszłym roku rzuć pracę!

A co! Podobno najpopularniejszym noworocznym postanowieniem jest zmiana pracy (zaraz po odchudzaniu oczywiście). Czemu więc nie pójść na całego i nie zamienić ciepłej posady na własny biznes? 

Może faktycznie przesadzam. Jedno jest pewne, nie każdy stworzony jest do prowadzenia własnego biznesu, czasami wystarczy być po prostu dobrym kapralem. Choć wiele młodych osób w ankietach mówi o chęci otwierania własnego biznesu, to na ruszenie w tą, bądźmy szczerzy bardzo trudną drogę, decyduje się niewielu. Czemu?

1. Nie mam doświadczenia – to prawda, prosto po studiach nie wiesz nic o biznesie, ale ważne jest, abyś wiedział jak najwięcej o swojej działce (np. programowaniu, pisaniu, malarstwie czy fryzjerstwie), reszta jakoś przyjdzie sama. Na początku będziesz sprzedawał swój produkt za pół darmo, ale w końcu, o ile będzie dobry, weźmiesz za niego uczciwe pieniądze. Nie musisz mieć doświadczenia, lepszy jest zapał, chęci i wiedza o swojej dziedzinie, która z resztą może być tak młoda jak twoja matura.

2. Nie mam pieniędzy – kasy na rynku jest akurat sporo, wystarczy mieć dobry pomysł i kark na głowie, inwestor wyczuwa takich z daleka. Bez pieniędzy też można zacząć. Bądź ekspertem w swojej dziedzinie, reszta jakoś się ułoży. Zacznij od pracy nad biznesem w weekendy lub wieczorami.

3. Nie uda mi się – tak, zapewne za pierwszym razem się nie uda. No i co? Myślisz, że będzie to czas stracony? Lepiej uczyć się na błędach niż siedzieć i nic nie robić.

4. Boję się – i dobrze, tylko głupiec by się nie bał.

5. Za dużo przy tym pracy i zachodu – roboty jest mnóstwo albo i więcej, jeśli nie chce Ci się pracować znajdź etat i schowaj się pod biurkiem za każdym razem jak szef będzie przechodzić, jakoś dasz radę.

Tak jak mówiłem, biznes nie jest dla każdego. Fajnie jest przecież wyjść z pracy o 16:00 i mieć wszystko w du&*^!