Elon, Elon, Elon Musk

Rok 2015 upłynął mi pod znakiem Elona Muska (czyt. Ilon Mask) . Przeczytałem chyba każdy artykuł na jego temat i obejrzałem każde video jakie pojawiło się na YouTube z jego udziałem. Jeśli o nim nie słyszeliście, albo chcielibyście dowiedzieć się coś więcej na jego temat, to niżej zamieszczam kilka linków, które moim zdaniem trzeba koniecznie przeczytać lub obejrzeć, nawet nie ze względu na samego Muska, który jest w nich głównim bohaterem, ale ze względu na zmiany jakie stara się on wprowadzić w naszym życiu.

Seria Artykułów Wait But Why

Zdecydowanie najlepsze artykuły jakie czytałem w zeszłym roku. Autor bloga WBW (WaitBuyWhy.com) operuje jednocześnie dowcipem, prześmiesznymi rysunkami, ale przede wszystkim zgłębia temat tak jak nikt inny. Seria o Musku i jego firmach poniżej:

 1. Elon Musk: The World’s Raddest Man
 2. How Tesla Will Change The World
 3. How (and Why) SpaceX Will Colonize Mars
 4. The Cook and the Chef: Musk’s Secret Sauce

Najbardziej podobał mi się drugi artykuł, który w jasny i prosty sposób pokazuje czemu paliwa kopalne to w długiej perspektywie zło i trzeba z tym walczyć.

Biografia, jakich niewiele

Jeśli temat Elona i jego firm się Wam spodobał, kolejnym krokiem powinno być przeczytanie jego autoryzowanej biografii.

Elon Musk: Tesla, SpaceX, and the Quest for a Fantastic Future by Ashlee Vance

Ja akurat wybrałem wersję audio, na Audible dla nowych użytkowników jest darmowy credit, więc pierwszą książkę możecie mieć za darmo. Ja akurat wybrałem tą o Elonie.

Anty-Mistrz prezentacji

Elon z pewnością nie ma smykałki do prezentacji, często się zacina, słychać takie Yyyy… ale wiecie co? Kompletnie nie ma to znaczenia, bo Elon jest w 100% autentyczny, jego kwestie nie są wyuczone na pamięć ani wyćwiczone na setkach prób, jak to zwykł robić Steve Jobs. Mimo to, jego prezentacje budzą podziw, a widownia nie zachowuje się wcale ciszej, niż ta na prezentacjach Apple.

Poniżej kilka prezentacji i wywiadów, które moim zdaniem warte są zobaczenia:

 1. 11/11/2010 Elon oprowadza po fabryce SpaceX – film ma 5 lat, ale nadal jest super aktualny.
 2. 16/07/2013 Proces produkcji tesla Model S – bez udziału Elona, ale warto obejrzeć.
 3. 30/04/2015 Prezentacja Tesla PowerWall – prezentacji baterii Tesli dla domów.
 4. 29/09/2015 Prezentacja Tesla Model X – prezentacja modelu X typu SUV.
 5. 7/10/2015 Future Fest – konferencja na temat przyszłości.
 6. 6/11/2015 Baron Capital – konferencja dla ludzi z kasą na wydaniu.
 7. 2/12/2015 Sorbone – konferencja o zmianach klimatu.

Jeśli jesteście zainteresowani przyszłymi prezentacjami i filami z Elonem, polecam Wam subskrypcję kanału YouTube Every Elon Musk Video.

Aktor

Na koniec coś z humorem. Elon występuje czasem w serialach gdzie gra, nomen omen, samego siebie. Ostatnio pojawił się w Big Bang Theory, ale można było go również zobaczyć w Iron Men 2 oraz w The Simpsons.

BTW. Postać Elona była inspiracją dla Jon Favreau reżysera Iron Mena.